Etusivu > Sivistystoimi
Sivistystoimi

SIVISTYSTOIMI

Sivistystoimi tuottaa kaupungin asukkaille laadukkaita opetus-, koulutus-, harrastus-, kulttuuri- ja virkistyspalveluja.
Tavoitteena on turvata kaikenikäisten mahdollisuus elinikäiseen oppimiseen sekä yksityis- ja työelämässä tarvittavien tietojen ja taitojen kehittämiseen.

Yhteystiedot
Pyhäjärven kaupunki / Sivistystoimi   
PL 15
86801 Pyhäsalmi 
                                                                                                Sivistysjohtaja
Jukka Lehtosaari
jukka.lehtosaari@pyhajarvi.fi    
p. 044 445 7636 
 

Toimistosihteeri
Tuula Ruotanen
tuula.ruotanen@pyhajarvi.fi
p. 040 038 8137

Arkistosihteeri (40 %)
Aili Pesonen
aili.pesonen@pyhajarvi.fi
p. 044 445 7604
****************************************************** *******************************************************
Kulttuuritoimi             
Kulttuurisihteeri Eila Rajala (60 %)
eila.rajala@pyhajarvi.fi           
p. 044 445 7606

Liikuntatoimi 
Vapaa-ajan ohjaaja Marko Pehkonen
marko.pehkonen@pyhajarvi.fi
p. 044 445 7640

****************************************************** *******************************************************

Uimahalli                                                                                  
Tunturitie 2, 86800 Pyhäsalmi
p. 044 445 7713
uimahalli@pyhajarvi.fi
Uinninohjaaja Ari Salolahti 
Uinninvalvoja/Kuntosaliohjaaja Jyrki Eksymä               

****************************************************** *******************************************************

Nuorisotoimi
Nuorisotalo  
Asematie 4, 86800 Pyhäsalmi      

Nuorísotilan valvoja
p. 044 445 7673

Etsivän nuorisotyön hanke KARTTU 
Mikko Ampula 
mikko.ampula@snack.fi
p. 050 527 6304

Yhteyshenkilö
sivistysjohtaja Jukka Lehtosaari
p. 044 445 7636
jukka.lehtosaari@pyhajarvi.fi

Vastaava vapaa-ajanohjaaja
Juha Aho    
juha.aho@pyhajarvi.fi 
p. 044 445 7605

Nuoriso-ohjaaja
Mari Ikäheimonen
mari.ikaheimonen@pyhajarvi.fi
p. 044 445 7667 

Nuoriso-ohjaaja
Mira Rytkönen
mira.rytkonen@pyhajarvi.fi
p. 044 445 7643

****************************************************** *******************************************************

Kansalaisopisto 
Jokilatvan opisto 
Pyhäjärven toimipiste
Ollintie 26, 86800 Pyhäsalmi

Rehtori
Kim Oja
kim.oja@haapajarvi.fi
p. 044 445 6167
Palvelusihteeri
Kaija Tienhaara 
kaija.tienhaara@haapajarvi.fi
p. 044 445 7982
****************************************************** *******************************************************

Kirjasto
Pyhäjärven toimipiste

Tunturitie 1, 86800 Pyhäsalmi
p. Lainaustiski 044 445 6198 ja työhuone 044 445 6199 
pyhajarven.kirjasto@haapajarvi.fi

Kirjastotoimenjohtaja
Kirsi Nahkanen 
kirsi.nahkanen@haapajarvi.fi
p. 044 445 6206

Kirjastovirkailijat
Tarja Komu
tarja.komu@haapajarvi.fi
Leila Logren 
leila.logren@haapajarvi.fi
Maarit Saha
maarit.saha@haapajarvi.fi
Eila Rajala (40 %)
eila.rajala@pyhajarvi.fi

Kirjastoauto
Kirjastoautonkuljettaja Asko Tapaninaho
asko.tapaninaho@haapajarvi.fi
p. 044 445 6416


******************************************************

 *******************************************************